Kadınlarda Saç Beyazlaması

Saça koyu rengini veren 2 madde vardır ; siyahımsı kahve rengi veren melanin ve sarımsı kızıl rengi veren feomelanin. Bunların her ikisine pigment yani renk veren madde denir. Asıl yapı taşı olan keratin şeffafa yakın beyaz renge sahiptir.

Kadınlarda Saç Beyazlaması

Her iki maddeyi salgılayan da melanosit denilen hücrelerdir. Saç dibindeki melanositler yaşın ilerlemesiyle bazen genetik sebeplerle daha erken yaşlarda görevini yapamaz hale gelir ve rengi üretemez olur. Bunun sonucunda saçın rengi temel yapım maddesi olan keratinin rengi olan beyaza döner.

Kadınlarda saç beyazlaması daha çok önemsenir ama boya işlemleri kadın kuaförlerince çok ustaca yapıldığı için kolaylıkla sorunun üstesinden gelinebilir. Erkeklerde boyama kültürü daha az olduğu için sonuçlar daha kötü olabilmektedir. Genellikle kafasını simsiyah yaparlar.

Kadınlarda saç beyazlaması önlenebilirmi ?

Aslında her iki cins içinde aynı durum geçerlidir ve net bir şekilde önlenemeyeceği bilinmektedir. Araştırma düzeyinde çeşitli ilaçlar olsa da şu an piyasada saç beyazlamasını durduran ilaç mevcut değildir. Çeşitli reklamlarda bazı ürünler için saçınızı eski rengine çevirir yazsa da gerçekte kökü etkilemez ve bırakıldığında beyaz çıkmaya başlar yani boyadan farksızdır.

Saç Ağarmasını Önlemek İçin 2 Madde Vardır

– B7 vitamini (biotin ve H vitamini de denmektedir); adlı madde  saç beyazlamasını geciktirdiği hatta durdurduğu yönünde yayınlar vardır. Günlük 10 mg önerilmektedir.
– Methionin (metiyonin); Beyazlamayı geciktirdiğini destekleyen bilimsel çalışmalar yapılmıştır. Bu konuda güvenilir bilimsel çalışmalar sadece methionin için yapılmıştır. Günlük 50-100 mg önerilmektedir.

Bu açıdan bakıldığında içeriğinde methionin ve biotin bulunan ilaçlar almak saç beyazlamasını geciktirebileceği gibi kalite artışı da sağlayacaktır. Özellikle orta yaşı geçmiş kadınların keratin ve L sistin desteği alması kalite açısında artı değer katar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menopecia © 2018