Menopoz Bitkisel Çözüm

Yumurtalıkların görevlerini yapamaması sonucu kandaki kadınlık hormonu östrojenin azalması sonucu ortaya çıkan ateş basması, terleme, saç dökülmesi, saç kalite kaybı, sinirlilik gibi bir çok şikayetin yaşandığı doğal bir yaşam dönemidir. Doğal bir yaşam dönemidir. Doğal süreç kabul edilir çünkü yeterince yaşayan her kadının başına gelen bir durumdur.

Menopoz için bitkisel çözüm

Eskiden kaybedilen hormon yani östrojen dışarıdan tablet olarak alınırdı.Hormon replasman tedavisi (HRT) denilen bu uygulama çeşitli yan etkileri, özellikle meme kanseri riskini artırması sebebiyle büyük oranda terk edilmiştir. Yerine östrojen gibi etki eden ancak östrojenin yan etkilerine sebep olmayan bitkiler kullanılmaya başlanmıştır.

Menopoz Bitkisel Çözüm

Menopoz bitkisel çözüm dendiğinde akla gelen tek bitki soya fasulyesidir. Daha doğrusu soya fasulyesinin özümsenmesiyle elde edilen isoflavondur. İsoflavonlar fito östrojenler bitki kaynaklı kadınlık hormonu olarak bilinirler.

Japonya da beslenme alışkanlığı olarak soya fasulyesi yemeklerde çok tüketildiği için kadınlarda menopoz şikayetleri, sıcak basması, terleme batı toplumlarına göre çok azdır.

Soya isoflavonları menopoz döneminde görülen saç dökülmelerinin çözümünde de etkilidir. Östrojen gibi saç kalitesini artırırken yaşa bağlı olarak oransal bir şekilde artan erkeklik hormonlarının saça verdiği zararı da engeller yani antiandrojenik etkileri de vardır.

İsoflavonoidler denilen bu grup maddeler ösrojenin hücre üzerinde tutunduğu yere tutunarak eksikliğini kamufle eder. Bunu şeker hastalarının şeker tüketmek yerine bitkisel tatlandırıcı stevya kullanmasına benzetebiliriz.

İsoflavon Yan Etkileri

Bilinen yan etkisi yoktur. Sentetik östrojenin aksine meme kanseri gelişme riskini düşürdüğünü gösteren çok sayıda bilimsel çalışma vardır.

Özetle

Menopoz dönemi sorunların bitkisel çözümünde yegane ürün soya fasulyesi ya da soya fasulyesinden elde edilen isoflavonlardır. Gıda olarak soya fasulyesi tüketilebilir ya da dozu net bir biçimde belirlenmiş isoflavon içeren tabletler kullanılabilir.

1 Comment

Add a Comment
  1. bu soya fasulyesi özünü uzun süre kullanmanın sakıncası olurmu
    Uzman
    Hayır soya isoflavonunun uzun yıllar güvenle kullanılabileceğine dair bilimsel çalışmalar var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menopecia © 2018