Menopoz Nedir, Ne Zaman Olur?

Menopoz Nedir?
Menopoz kelimesi İngilizce ay anlamına gelen moon ve duraklama, durma anlamına gelen pause kelimelerinden oluşmuştur. Yani her ay düzenli olarak olan regl kanamalarının (yumurtalıkların doğal bir süreç içerisinde östrojen ve progesteron hormonunun salınımını yavaşlatarak durdurması) sona ermesidir. Süreç olarak ise kadının regl olduğu dönemi ifade etmektedir. Halk arasında bu süreç artık rahmin işlevinin yerine getirmediği bir süreç olarak bilinse de bu yanlış bir kanıdır. Süreç kadınlık hormonunun artık salgılanmamasını ifade etmektedir. Yani yeni yumurtalıklar oluşmamakta ve hormon üretimi yapılamamaktadır. Yumurta ve hormon üretilmemesi artık kadının gebe kalabilme özelliğini kaybettiği anlamına gelmektedir.

Oluşum Evreleri
Doğumdan itibaren her kadının yumurta sayısı bellidir. Bu yumurtalar ergenlik çağına kadar rahimde pasif halde bekler. Ergenlik çağının gelmesi ve aybaşı döngüsünün başlaması ile her ay belirli miktarda yumurta olgunlaşır ve döllenmek üzere yumurtalık dışına atılır. Adet döngüsünün düzenli olması her ay yumurtaların olgunlaştığını ve kadının gebeliğe hazır olduğunu gösterir. Kadınlarda bulunan yumurta sayısı sabittir. Ve her ay yaklaşık bin yumurta döllenmek üzere yumurtalıklara gönderilir. Yani bu geri sayımın başladığı anlamına gelmektedir. Sabit sayıda olan bu yumurtalar giderek azalır ve biter. Bitişi ise menopozun başladığı anlamına gelmektedir.

Menopoz Ne Değildir?
Bu süreç kesinlikle bir sağlık problemi olarak algılanmamalıdır. Oldukça doğal ve her kadının yaşayacağı bir süreçtir. Hormon salınımının giderek azalması bazı kadınlarda duygusal değişimlere sebep olabilir ve bu uyum sürecinde daha fazla desteğe ihtiyaç duyabilirler. Bu dönem her kadında farklı belirtilere neden olabilmektedir. Kimi kadın neredeyse hiçbir belirti yaşamazken kimisi de şiddetli belirtiler yaşayabilmektedir. Kimin bu süreci nasıl yaşayacağının önceden kestirilmesi söz konusu değildir.

Menopoz Belirtileri Nelerdir?
Adet periyotlarının düzensizleşmesi görülen ilk belirtidir. Artık çocuk sahibi olamayacak olması bazı kadınlarda duygusal olarak hassaslaşmaya neden olabilir. Geceleri sıcak basması, aşırı terleme, çarpıntı, uykusuzluk, sinirlilik, unutkanlık, depresyon, konsantrasyon güçlüğü, eklem ağrıları, vajinal kuruluk gibi şikayetlerde bu dönemde görülebilir. Bu şikayetler kimi kadında olmazken kimi kadında şiddetli olarak görülebilir.

Ne Zaman Olur?
Kesin bir yaş sınırı söylemek mümkün olmasa da yapılan araştırmalar Türkiye için yaş ortalamasının 42 ile 50 arasında olduğunu göstermektedir. Kadının aile geçmişi de kesin bir bilgi vermemekle beraber ipuçları verebilmektedir. Menopoz öncesi döneme premenopoz, sonraki döneme postmenopoz denilmektedir.

Premenopoz Nedir?
Adet kesilmesinden önceki dönemdir. Genellikle kırk yaş sonrası adet düzensizliği başlar. Her kadında olmamakla beraber bu dönemde kimi kadınlarda çeşitli şikayetler görülebilir. Özellikle sıcak basması ve terleme sıkça görülebilir. Bunun sebebi ise azalan hormonlardır.

Menopoz Nasıl Tespit Edilir?
İleri yaşlarda meydana gelen gebelik yüzünden olan adet kesilmeleri zaman zaman menopoz ile karıştırılabilmektedir. İleri yaşlarda gebelik oranı düşük olsa da regl olan her kadının hala hamile olma ihtimali vardır. Bu sebeple kırk yaşından sonra olan regl gecikmelerinde öncelikle gebe olunmadığından emin olunması tavsiye edilmektedir. Tam olarak tanı koyulabilmesi için çeşitli hormon testleri yapılabilir. Ayrıca altı ay boyunca regl olunmaması durumu da kesin tanı için yeterlidir.

Menopoz Döneminde Nelere Dikkat Edilmeli?
Menopoz her kadının mutlaka yaşayacağı bir süreçtir. Bu sebeple bu dönemde nelere dikkat edilmesi gerektiğinin bilinmesi önem arz etmektedir.

Bu sürece giren her kadın doktoru farklı bir muayene periyodu belirlemedikçe mutlaka yılda bir kez kontrole gitmelidir.

Sağlıklı beslenme pek çok hastalığı yenmede ve yaşam kalitesini yükseltmede oldukça önemlidir. Adetten kesilme ile birlikte kadınlarda kemik erimesi, damar hastalıkları gibi sağlık sorunlarının daha sık gözlendiği araştırılmalar ile tespit edilmiştir. Bu sebeple bu süreçte dengeli ve düzenli beslenilmesi şiddetle tavsiye edilmektedir.
Bu süreçte kadınlarda kalp hastalığı riskinin artması sebebi ile sigara kullanımının bırakılması, bırakılamıyor ise de azaltılması tavsiye edilmektedir.

Aksi bir durum yok ise düzenli spor ve egzersiz yapılması bu sürecin daha sağlıkla atlatılmasında önemli yer tutmaktadır. Çünkü bu dönemde vücudun kalori ihtiyacı düşmektedir. Bu da demek oluyor kilo alınmaması için daha hareketli bi hayata geçiş yapılmalı.

Bu dönem yumurtaların giderek azalıp ardından bittiği bir dönemdir. Ancak nadiren de olsa oluşabilecek bir yumurta gebe kalma riskine neden olabilir. Bu nedenle istenmeyen bir gebelik yaşanmaması adına en az 1 yıl boyunca kesintisiz bir şekilde adet olmayana kadar korunmaya devam edilmesi önerilmektedir.

Bu döneminde ortaya çıkan şikayetler için doktor tavsiyesi olmadan herhangi bir ilaç kullanımaması tavsiye edilmektedir.

Menopoz sonrası dönemde kemik erimesi oranının yüksek olması sebebi ile kalsiyum yönünden yüksek beslenme tercih edilmesi önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menopecia © 2018