Anasayfa / Bilimsel Yayınlar / Menopozda Saç Dökülmesi Yaşamamak İçin Bilinmesi Gerekenler

Menopozda Saç Dökülmesi Yaşamamak İçin Bilinmesi Gerekenler

Kadınların adet (regl) periyodunun düzensizleştiği ve tamamen kesildiği döneme, menopoz dönemi denir. 40-45 yaş üzeri kadınların olgunluk evresine girdiği doğal süreç olarak da bilinir. Bu dönemde ruhsal ve fiziksel değişimlerin yanı sıra hormonel değişimlerde gözlemlenmektedir. Menopoz dönemi, uyku düzensizliği, sıcak basması, ruhsal bozuklulukları beraberinde getirmektedir. En sık görülen fiziksel problemlerden biri ise saç dökülmesidir.

menopoz döneminde saç dökülmesi

Menopoz Döneminde Saç Neden Dökülür?

Menopoz döneminde, kadınlık hormonu olarak bilinen östrojen ve progesteron hormonu üretimi eskisi gibi olmamakta ve düşüş yaşanmaktadır. Buna bağlı olarak erkeklik hormonu olarak bilinen testosteron hormonu daha aktif hale gelmektedir. Menopoz döneminde östrojen hormonunun azalması, testosteron hormonunun artmasına sebep olmamakta ancak, daha baskın hormon haline gelmektedir. Tüm bu hormonal değişimlerin sonucu ise bayanlarda saç dökülmesi ve sağlıksız saçların baş göstermesine sebep olur. Üstelik kadınların bu dönemdeki saç dökülmesi erkek tipi dökülme dediğimiz türde olmaktadır. (Dökülme tepe üstünde başlar ve incelerek şakaklara kadar iner) Saç ayrımlarının genişlemesi, saçta kırıklar ve çatallanmalarda diğer büyük sorunlardır. Menopoz dönemi saç dökülmesinin diğer önemli sebepleri, menopoz dönemi stresin artması, hücre yenilenmesinin azalması ve DHT olmaktadır.

Menopozda Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir?

Menopoz döneminde bayanların %50 si saçlarının dökülmesinden şikâyetçidir. Ancak bu durumu engellemek de mümkündür. Saç dökülmesini engellemek için çeşitli yöntemler kullanılabilir. Menopoz dönemine uygun saç vitamin kullanımı. Menopecia tablet. Menopecia tabletin içeriği orta ve ileri yaş bayanların saç problemlerine yönelik hazırlanmıştır. Bu anlamda en önemli madde isoflavon olup, östrojen görevi görmektedir. Böylece Menopoz döneminde ki dökülmeleri temelinden çözülmeyi hedeflemiş sonuç olarak da başarı oranı hatırı sayılır sevilere gelmiştir. Menopecia tablet Metiyonin, L sistin, Pantotik Asit, Ginkgo bloba, Biotin Folik asit, Çinko, , E Vitamini, Magnezyum gibi maddelerle de, saç uzaması, kalite artışı, keratin üretimi ve yeni saçların oluşumuna da destek olmaktadır.

DHT yi baskılamak menopoz dönemi bayanlarda, saç dökülmesinde önemli rol oynayan testosteron hormonunun dihidrotestesterona dönüşmesini engellemek oldukça önemlidir. Bu alamda Menopecia tablete takiben Hair forte sprey kullanılarak DHT yi engellemek mümkündür. Hair forte sprey içeriğindeki procapil sayesinde saçlı deride kan akışı da sağlanmış olup, bölgesel dökülmeleri desteklemek de mümkündür.
Kan dolaşımını hızlandırmaya yönelik uygulamaların yapılması. Bu anlamda çeşitli lazer uygulamaları da çözüm yolları arasındadır.

Yazar: Seda PEKŞEN